Committee Appointments 2016-2017

Fall 2017 Committee Appointments

White Book Review Committee 
Jonathan Murphy '18L (Chair) 
Stephen Edwards '18L
Rachel Gallagher '18
Peyton Powers '18
Katie Monks '18
Will Shannon '19
Catherine Latour '20
Eliot Layson '20
Chad Thomas '21

Institutional Review Board
Kelsey Jervis '18

Registration and Class Schedules Committee
Kendra Nedell '18
Bryan D'Otroph '19

Student Financial Aid Committee
Andrew Lewis '19
John Ahn '19

University Student Health Committee
Scott Simmons '19
Susie Fields '19
Jackson Roberts '19

Community Engagement and Service Learning Committee
Kathryn McEvoy '19
Laura Calhoun '20

University Sustainability Committee
Matthew Rickert '18
Kaitlyn Fitzsimmons '20
Tom Kellog '20

Science, Society, and the Arts Committee
Davis Straske '19
Alankrit Shatadal '21

Digital Humanities Committee
Aidan Valenete '20


Women's, Gender, and Sexuality Studies Committee
Marie Baldwin '19

Africana Studies Program Advisory Committee
Joelle Simeu '20

Shepherd Poverty Program Advisory Committee
Peyton Powers '18
Dannick Kenon '19
Hannah Denham '20

University Library Committee
Lindsey Michaels '18
Andrew Lewis '19
Tyler Royston '20

Glasgow Endowment
Jenny Bagger '19
Xiaoxia Yin '19

Winter & Spring 2016 Committee Appointments

Hearing Advisor Leadership
Head: Pete Thomas '18L
Assistant Head: Julianne Campbell '18

University Board of Appeals
Katherine Dau '19
Andrew Gavlin '18
Bailey Brilley '18
Corey Lipschutz '18L
Alan Carillo '18L
Nelson Morgan '19L

Faculty Executive Committee
Peyton Powers '18
Layne Smith '20

University Athletics Committee
Clayton Murtha '18
Haley Tucker '19
Collins Speed '19

University Committee on Inclusiveness and Campus Climate
Bailey Brilley '18
Joelle Simeu '20
Matthew Dodson '20 
Charu Kulkarni '18L

Courses and Degrees
Maggie Sands '18
Drew Weinstock '20

International Education
John Wickham '20 - EC nominee
Anu Shrestha '19 - SAIL nominee

Fancy Dress Leadership
Josie Hurst '19
Olivia Stoffel '19

Contact Committee Leadership
Chair: Skylar Zunk '19
Vice Chair of Logistics: Yolanda Yang '18
Vice Chair of Publicity: Monica Musgrave'18
Vice Chair of Finance: Hugh Crump '20

General Activities Board Leadership
Co-Chairs: Reeves Surgner '18 & Mary Michael Teel '18
Finance Chair: Taylor Dockery '19
Secretary: Heather Lee '19
Publicity Chair: Suzanna Mayer '18
Concert Operations and Administration Co-Chairs: Alec Gustafson '19 & Burke Plater '18

Student Elections Commission
Chair: Conor Habiger '19
Amanda Meador '18
Tommy Mottur '20
Brendan Olski '19 
Khang Troung '20